Komandējums: laika tērēšana vai motivējošs faktors?
Ja kompānijai ir daudz filiāļu vienā vai vairākās valstīs, tās darbinieki bieži dodas komandējumos. Taču vieniem komandējumi ir papildus stimuls un iespēja saņemt paaugstinājumu, bet citiem – iemesls darba maiņai.
Ja kompānijai ir reģionālo filiāļu tīkls, darbinieki bieži dodas īslaicīgos braucienos, lai kontrolētu lietu virzību. Ja uzņēmums tikai sāk savu attīstību, tad komandējumi parasti ir gari un prasa no darbiniekiem lielus darba ieguldījumus.
Ministru kabineta noteikumi "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem un darbinieku darba braucieniem saistītie izdevumi" nosaka, ka komandējums ir vadītāja rakstiski apstiprināts brauciens uz noteiktu laiku uz citu apdzīvotu vietu Latvijā vai uz ārvalstīm, lai pildītu darba uzdevumus vai papildinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju.
Komandējums nedrīkst būt ilgāks par 30 dienām, neskaitot laiku, ko darbinieks pavada ceļā. Tiesa, tas neattiecas uz mācību komandējumiem. Par komandējuma laiku atlīdzina izdevumus, kas saistīti ar ēdināšanu, transporta izdevumiem, automašīnas apdrošināšanu, viesnīcu, izbraukšanas dokumentu noformēšanu.
Komandējumi tiek vērtēti neviennozīmīgi. Protams, komandējumu laikā tiek uzkrāta pieredze un iespējama augšana pa karjeras kāpnēm, jo darbinieks kļūst atbildīgāks, pats spēj pieņemt nozīmīgus lēmumus. Taču ir darbinieki, kas dažādu objektīvu un subjektīvu iemeslu dēļ nevēlās doties komandējumos un rezultātā var pat mainīt darba vietu.
Īpaši izdevīgi ir komandējumi uz galveno kompānijas biroju. Ja darbinieks no filiāles bieži apmeklē galveno biroju, viņš "iekrīt" acīs vadībai, jo var parādīt savas iemaņas un zināšanas, tādējādi paaugstinot savas izredzes kāpt pa karjeras kāpnēm.
Darba braucieni no galvenā biroja uz reģionālo filiāli gan neko tik labu nesola, tā ir tikai iespēja apmainīties ar pieredzi.
Komandējums no vienas filiāles uz otru arī nesola izaugsmi, tikai tādā gadījumā, ja darbiniekam tiek dots uzdevums "uzcelt" filiāli "no nulles" un kļūt par tās vadītāju. Taču visbiežāk ieguldītais darbs nav samērojams ar saņemto atalgojumu.
Tāpēc, pirms doties komandējuma, rūpīgi jāizvērtē visi ieguldījumi un ieguvumi.