2023-04-13 14:47:21

Kā sagatavoties intervijai?

2017.03.09

Līdzīgi kā pirms darba attiecību uzsākšanas, arī praktikantam nepieciešams piedalīties intervijā, kuras mērķis ir uzzināt ko vairāk ne tikai par potenciālā kolēģa prasmēm, bet arī par personību, mērķiem u.c. Šajā rakstā sniegsim Tev padomus, kas palīdzēs sagatavoties intervijai un pārliecinoši atbildēt uz jebkuru jautājumu. 

 

Jautājumi, kurus uzdod prakses intervijā

 
Prakses intervijai ir daudz kas kopīgs ar darba interviju, tādēļ arī jautājumu būtība ir līdzīga. Tālāk Tu vari iepazīties ar dažiem populāriem jautājumiem un ieteikumiem, kā uz tiem atbildēt.
 

Pastāsti par sevi!

Patiesībā jautājumam būtu jāskan šādi: “Pastāsti man vairāk par sevi kā par personību.” Atbildot uz šo jautājumu, īsi pastāsti par to, kur šobrīd studē, par saviem sasniegumiem, interesēm un hobijiem. Atbildei jābūt īsai, informatīvai un, protams, patiesai. 
 

Kādēļ izvēlējies tieši šo studiju jomu?

Pastāsti, kas Tevi piesaistīja, izvēloties profesiju. Varbūt Tu piepildi savu bērnības sapni? Bet varbūt Tev vienmēr ir saistījusi attiecīgā joma, tādēļ vēlies tajā pilnveidoties? 
 

Kādi ir Tavi nākotnes plāni? / Kur Tu redzi sevi pēc 5 gadiem?

Paredzēt nākotni, protams, nav iespējams, taču šajā gadījumā intervētājs vienkārši vēlas noskaidrot, kādi ir Tavi mērķi un ko Tu plāno darīt, lai tos sasniegtu. Īsi pastāsti par to, kādi ir Tavi plāni tuvākajiem gadiem (piemēram, pabeigt studijas, atrast pastāvīgu darbu, kļūt par savas jomas profesionāli utt.). 
 

Kādas ir Tavas labās / sliktās īpašības?

Šis ir ļoti izplatīts jautājums. Atbildot uz to, esi patiess, jo intervētājs vēlas saprast to, cik labi Tu pazīsti pats sevi, kā arī vai proti sevi kritiski novērtēt, pastāstot ne tikai par pozitīvajām, bet arī negatīvajām īpašībām. Izcel savas labākās īpašības, kas var sniegt labumu uzņēmumam.  Savukārt runājot par trūkumiem, mini mērenākos no tiem. 
 

Kādēļ vēlies iet praksē mūsu uzņēmumā?

Ar šo jautājumu intervētājs vienlaicīgi var noskaidrot divas lietas: 1) Tavu motivāciju; 2) to, vai esi labi sagatavojies intervijai un uzzinājis kaut ko vairāk par potenciālo prakses vietu. Savā atbildē noteikti iekļauj pāris argumentus, kas parāda, kādēļ Tevi uzrunājis šis uzņēmums: iespēja strādāt ar nozares profesionāļiem, iespēja gūt pieredzi strādājot pie tirgus līdera, inovatīva darba vide u.c. Ja esi īsts zīmola fans vai arī iepriekš esi saskāries ar jomu, kurā strādā uzņēmums, noteikti nekautrējies to pieminēt!
 

Ko Tu sagaidi no šīs prakses vietas? 

Šeit vari īsi pastāstīt par saviem mērķiem attiecībā uz prakses vietu. Tie var būt dažādi, piemēram, iegūt zināšanas, kas nepieciešamas profesijā, gūt pieredzi, sniegt ieguldījumu uzņēmuma attīstībā utt. Pirms intervijas noteikti padomā par šo jautājumu, lai nenāktos minstināties sniedzot savu atbildi.
 

Netradicionāli jautājumi

 
Tā kā mūsdienu pasaule strauji attīstās un ienāk arvien jaunas vēsmas, der paturēt prātā, ka intervijā var izskanēt arī neparastāki jautājumi. Piemēram, Nike saviem praktikantiem jautāja: “Ja Tev būtu brīvs Svētdienas vakars un nedaudz “liekas naudas” - kurp Tu dotos iepirkties?”, turpretī Google vēlējās noskaidrot, “Cik frizieru ir Indijas galvaspilsētā Deli?”. 
 
Visbiežāk uz šiem jautājumiem nav vienas pareizas atbildes. Intervētājs vēlas noskaidrot, kā Tu domā un cik radošs esi, kā arī uzzināt, kā Tu uzvedies neierastās situācijās. Tā kā uz šādiem jautājumiem nav iespējams iepriekš sagatavot atbildes, mūsu ieteikums ir - neapjukt, īsi apdomāt atbildi un pārliecinoši to pasniegt. Reizēm tieši vienkāršās lietas ir ģeniālas.