2023-04-13 14:47:21

Došanās strādāt pie konkurenta: ko darīt?

2017.02.22

Aizvien biežāk mēdz gadīties, ka konkurējoši uzņēmumi pārvilina darbiniekus pie sevis, un cietušā uzņēmuma vadībai tas var radīt nepatīkamus brīžus ne vien emocionālā, bet arī finansiālā ziņā. Kas noticis ar personāla lojalitāti, kuras radīšanā daudzi darba devēji savulaik ieguldījuši ne mazums spēku un līdzekļu?

Situāciju var ietekmēt krīze un algu samazināšana. Ja darbinieks saprot, ka šā brīža darba devējs algu politikas jautājumā netiek līdzi laikam, viņš nolemj pamest grimstošu vai nepareizā virzienā peldošu kuģi, lielākoties tieši finansiālu apsvērumu dēļ.

Ko darīt uzņēmumam?

Pieejamas 2 populārākās rīcības stratēģijas.

Pirmā – Noturēt visperspektīvākos un neaizvietojamākos darbiniekus. Parasti šādos gadījumos uzņēmumi izstrādā individuālas motivācijas programmas, ja iespējams, mēģinot noturēt darbinieku ar naudu vai ar kādām nemateriālām motivācijām (ja materiālai motivācijai nepietiek līdzekļu, vai tā ir neefektīva konkrētā darbinieka gadījumā).

Otrā – ļaut darbiniekam aiziet, ja noturēt viņu nav uzņēmuma spēkos, un iespējamie zaudējumi nav pārāk lieli.

 

Ko darīt darbiniekam?

Ņemot vērā to, ka ļoti perspektīvu/neaizvietojamu darbinieku uzņēmumā nav nemaz tik daudz, lielākā daļa darbinieku nonāk otrajā kategorijā. Lai vai kā, daļa uzņēmumu tik un tā bieži vien cenšas atturēt darbinieku no pāriešanas strādāt uz konkurējošo uzņēmumu, pielietojot godīgus un ne tik godīgus paņēmienus vai manipulācijas. Ja plānojat doties strādāt pie konkurenta, Jums vienkārši jābūt informētam par to, kādi paņēmieni var tikt pielietoti.

Piemēram, viens no populārākajiem paņēmieniem – vadītājs liek prom ejošajam darbiniekam atrast sev aizvietotāju un apmācīt viņu. Principā tā ir normāla situācija, ja Jums tiek ļauts pamest uzņēmumu noteiktajā termiņā un bez visu nepabeigto darbu nodošanas savam aizstājam, Jūs viņu arī apmācat tā, lai pēc Jūsu aiziešanas darbinieks var patstāvīgi turpināt strādāt.

Par manipulāciju tā kļūst tad, ja Jums tiek uzstādīts ultimāts, ka prom tiksiet tikai tad, kad tiks atrasts un apmācīts aizvietotājs (ja alga tiek piedāvāta zema, neviena pietiekami kvalificēta gribētāja strādāt Jūsu vietā nebūs, un tāpēc tiks pieņemts nepieredzējis speciālists, kuru apmācīt noteiktajā termiņā būs praktiski neiespējami).

Vēl viens manipulācijas veids ir aizejošā darbinieka sava veida nokaunināšana. “Nu kā tad tā – pamet uzņēmumu grūtā brīdī? Mēs taču tik daudz esam darījuši tavā labā, tik daudz tev iemācījuši.” Šādā situācijā jebkurš normāls cilvēks jūtas nekomfortabli par savu “nodevību”. Dažiem tas var beigties ar negulētām naktīm, dažādu nomierinošu līdzekļu lietošanu, un noteikti ir arī tādi darbinieki, kas pēc šāda morālā uzbrukuma pat gatavi atgriezties.


Atmaskot manipulatoru

 

Lai pāriešana uz citu uzņēmumu būtu pēc iespējas nesāpīgāka, jāatpazīst iespējamās manipulācijas, ja tādas eksistē (nejaukt manipulācijas ar priekšniecības rūpēm un gādību). Dažreiz darba devējs ir gatavs noturēt darbinieku tikai tāpēc, lai pēc tam pats var viņu atlaist, un tad jau tā būtu vadības iniciatīva.

Mēģiniet tikt skaidrībā ar situāciju pašreizējā darba vietā, atslēdzot emocijas un spriežot loģiski, lai nonāktu pie loģiskiem secinājumiem. Zīmējiet shēmas, veidojiet sarakstus – Jums skaidri jāredz, kas un kā notiek šobrīd, kas mainīsies ar Jūsu aiziešanu, ko Jūs varat ietekmēt, un kas un kāpēc ietekmē Jūs.

 

Svarīgas detaļas saistībā ar promiešanu

Ir svarīgi saprast, vai tiešām Jūs aizejat strādāt pie tiešā konkurenta. Dažreiz tirgū sastopami vairāki lieli spēlētāji, bet tieša konkurence ir, piemēram, tikai starp diviem. Vai arī variants, kad visi viens otram ir konkurents, tāpēc cilvēkam paliek tikai 2 varianti: vai nu pamest segmentu un zaudēt profesiju, vai doties strādāt pie konkurenta.

Atgriešanās

 

Vēl viens svarīgs aspekts – speciālistam, kas aiziet strādāt pie konkurenta, reti tiek dota iespēja atgriezties. Diezgan bieži uzņēmumos eksistē noteikums neņemt atpakaļ darbā tos, kas pārgājuši strādāt uz konkurējošo uzņēmumu: šāda cilvēka rīcība rada šaubas par viņa lojalitāti. Pieņemot lēmumu, atcerieties arī par to.

 


Par izņēmumu var kļūt tās situācijas, kad cilvēks aiziet uz projekta laiku vai dodas pēc jaunām zināšanām. Reizēm tas var būt tāpēc, ka karjeras augšupeja nav iespējama tiešās vadības dēļ. Pēc kāda laika darbinieks var atgriezties iepriekšējā uzņēmumā – jau citā amatā un lomā. Jebkurā gadījumā vairums darba devēju katru atgriešanās gadījumu izskata individuāli un, ja nekādu izteiktu negatīvu aspektu saistībā konkrēto darbinieku nav, visdrīzāk viņš varēs atgriezties.

 “Par” un “pret”

 

Šobrīd nereti sastopamas situācijas, kad tirgus mazākie spēlētāji pazūd no redzes loka viens pēc otra un, lai noturētos, pašreizējo darbu var nomainīt tikai uz darba vietu pie konkurenta. Šeit runa ir par izdzīvošanu, tāpēc ir svarīgi saprast – ko Jūs esat gatavs upurēt un ko ne, kā arī novērtēt, kuri no upuriem ir reāli un kuri – Jūsu baiļu un fantāziju rezultāts.

 

Ne velti mēdz teikt, ka liela daļa baiļu pazūd pēc to izanalizēšanas ar vēsu prātu, jo biežākais baiļu cēlonis ir neziņa par iespējamajām sekām. Tieši tāpēc visnegatīvāko seku pārdomāšana un iespējamo risināšanas stratēģiju izveide ir labākā izeja no emocionālas spriedzes situācijām.

Izaicinājums

 

Un pēdējais moments – kārdinājums. Visai bieži cilvēks vēlas sākt strādāt pie konkurenta tikai tāpēc, ka gaidāmie darba nosacījumi ir ļoti labi, bet vienmēr vajadzētu aizdomāties ne tikai par to, ko Jūs iegūsiet, bet arī par to, ko no Jums vēlas konkurents. Vai nesanāk veikt pārāk lielu profesionālo lēcienu? Adekvāti izvērtējiet savas spējas – Jums jābūt drošam, ka tiksiet galā ar darba pienākumiem.

 

Apkopojot augstāk minēto, jāatceras, ka došanās strādāt uz konkurējošo uzņēmumu ir morāli nepatīkama, tomēr ne visos gadījumos tā ir sinonīms nodevībai vai kalpo par sirdsapziņas pārmetumu cēloni, it sevišķi gadījumos, kad tirgus situācija neatstāj citus variantus. Tieši tāpēc, ja lēmums par aiziešanu ir pieņemts, un tas ir loģisks un pārdomāts, tālāk jārīkojas atbilstoši ieplānotajai stratēģijai, neuzķeroties uz provokācijām un nedodot vaļu emocijām. Iespējams, ka visai drīz sapratīsiet, ka šis lēmums bija liktenīgs šī vārda vislabākajā nozīmē.

 

Esi darba meklējumos? Apskati dažādu kategoriju vakances šeit!