2023-04-13 14:47:21

Visbiežāk uzdotie jautājumi darba intervijā un kā uz tiem atbildēt

2024.08.20

Darba intervija ir iespēja gan darba devējam, gan kandidātam novērtēt, vai sadarbība varētu būt veiksmīga un vai kandidāta prasmes, pieredze un personība atbilst uzņēmuma vajadzībām. Darba intervijas var būt satraucošas, taču rūpīga sagatavošanās palīdzēs tev uzstāties pārliecinošāk. Šeit ir saraksts ar populārākajiem darba intervijas jautājumiem un padomiem, kā uz tiem atbildēt.

Ieteikums! Noteikti pielāgo atbildes sev un neizmanto identiskus piemērus tiem, ko mēs šeit esam minējuši.

Pastāsti par sevi

Tas visbiežāk ir ievadjautājums, kas dod tev iespēju radīt pirmo iespaidu. Koncentrējies uz saviem profesionālajiem sasniegumiem un to, kā tava pieredze sasaistāma ar konkrēto darbu.

Kāpēc vēlies strādāt mūsu uzņēmumā?

Parādi, ka esi veicis izpēti un saproti uzņēmuma misiju un vērtības. Izstāsti, kas tevi piesaista uzņēmumā un kā tu ar savām prasmēm un pieredzi vari palīdzēt.

Kādas ir tavas stiprās puses?

Mini stiprās puses, kas ir saistītas ar konkrēto darbu. Papildini savu atbildi ar konkrētiem piemēriem no iepriekšējās pieredzes.

Piemērs: "Manas stiprās puses ir analītiskā domāšana un problēmu risināšana. Pēdējā projektā, pie kura strādāju, spēju identificēt un atrisināt sarežģītu datubāzes optimizācijas problēmu, kas uzlaboja sistēmas veiktspēju par 20%."

Kādas ir tavas vājās puses?

Esi godīgs, bet uzmanies, lai neminētu kaut ko, kas varētu radīt negatīvu priekšstatu. Parādi, ka strādā pie savām vājībām, un sniedz piemērus, kā jau esi uzlabojis sevi.

Piemērs: "Es pamanīju, ka man reizēm ir grūti deleģēt uzdevumus, jo dodu priekšroku tos paveikt pats. Lai šo labotu, cenšos vairāk uzticēties saviem komandas biedriem un dalīties atbildībā. Tas ir būtiski uzlabojis mūsu komandas efektivitāti un produktivitāti."

Kur tu redzi sevi pēc pieciem gadiem?

Parādi, ka tev ir karjeras plāns un ka vēlies augt un attīstīties kopā ar uzņēmumu. Izvairies no atbildēm, kas varētu likt domāt, ka šo darbu redzi tikai kā pagaidu risinājumu.

Piemērs: "Pēc pieciem gadiem es sevi redzu vadošā amatā, kur varu izmantot savas stratēģiskās prasmes un pieredzi, lai palīdzētu uzņēmumam augt. Esmu apņēmies nepārtraukti mācīties un attīstīties, lai būtu gatavs jauniem izaicinājumiem."

Kāpēc tu pameti iepriekšējo darba vietu?

Esi godīgs, bet saglabā pozitīvu attieksmi. Izvairies no iepriekšējo darba devēju kritizēšanas un koncentrējies uz to, ko meklē jaunajā amatā.

Pastāsti par sarežģītu situāciju darbā un kā tu to atrisināji.

Izvēlies konkrētu situāciju, kas izceļ tavas problēmu risināšanas prasmes un izturību. Skaidri izklāsti savu lomu un darbības, kas palīdzēja atrisināt situāciju.

Piemērs: "Vienā no iepriekšējām darba vietām man nācās saskarties ar konfliktu starp diviem komandas biedriem. Es noorganizēju tikšanos, kurā izrunājām problēmu un atradām kompromisu. Rezultātā komandas sadarbība uzlabojās."

Kas tevi motivē darbā?

Godīgi pastāsti, kas tevi iedvesmo. Tas var būt komandas darbs, problēmu risināšana, nepārtraukta mācīšanās vai kaut kas cits, kas saistīts ar darba saturu.

Piemērs: "Mani visvairāk motivē darba rezultātu redzēšana dzīvē."

Kādas ir tavas algas ekspektācijas?

Neatbildi ar konkrētu skaitli. Pajautā pretī: "Ko jūs piedāvājat?". Lai darba devējs veic pirmo soli. Pirms intervijas noskaidro, kāds ir darba tirgum atbilstošs algas diapazons konkrētajai pozīcijai un Tavai pieredzei. Nepareizs priekšstats par atalgojumu konkrētai pozīcijai var padarīt Tavu interviju neefektīvu un nevest pie pozitīva iznākuma. Ņem vērā, ka Latvijā darba sludinājumos jābūt norādītai algai vai algas diapazonam. Ja vakancei kaut kādu iemeslu dēļ nav pievienota alga, noskaidro aptuveno diapazonu, jautājot darba devējam. Tāpat nepieciešamības gadījumā vari darba devēju informēt par diapazonu, kas atspoguļo šī brīža darba tirgus atalgojuma līmeni konkrētai vakancei un darba pieredzei.

Kā tu uztver atgriezenisko saiti?

Parādi, ka uztver atgriezenisko saiti kā iespēju attīstīties.

Piemērs: "Kad pēdējā darba vietā saņēmu atgriezenisko saiti, ka man vajadzētu komunicēt skaidrāk ar kolēģiem par darba uzdevumiem, es ņēmu vērā ieteikumu un piedalījos komunikācijas kursos, kas rezultējās ar uzlabotu komandas darba kvalitāti."

Kā tu seko līdzi nozares attīstībai?

Pastāsti, kādus resursus izmanto, lai būtu informēts par jaunākajiem trendiem un tehnoloģijām – tās var būt profesionālas publikācijas, kursi vai semināri.

Piemērs: "Es regulāri lasu profesionālās publikācijas, piedalos tiešsaistes kursos un semināros, kā arī esmu aktīvs vairākos profesionālajos tīklos. Piemēram, nesen esmu izgājis 2 mēnešu apmācības par efektīvu reklāmas baneru veidošanu."

Apraksti ideālo darba vidi.

Parādi, ka tava ideālā darba vide saskan ar uzņēmuma kultūru. Pastāsti, vai dod priekšroku komandas darbam, neatkarīgam darbam vai kaut kam citam.

Piemērs: "Mana ideālā darba vide ir uz sadarbību orientēta un atbalstoša. Tāda, kurā novērtē inovāciju un nepārtrauktu attīstību un mikrovadīšana tiek atstāta otrajā plānā. Es ļoti novērtēju atklātu komunikāciju un iespēju dalīties ar savām idejām."

Kā tu prioritizē savus darba uzdevumus?

Padalies ar savām laika plānošanas un uzdevumu pārvaldības metodēm. Sniedz piemērus, kā esi veiksmīgi pārvaldījis vairākus projektus vai uzdevumus vienlaikus.

Piemērs: "Izmantojot Eisenhower matricas metodi, es sadalu uzdevumus pēc steidzamības un svarīguma. Vienmēr sāku ar vissvarīgākajiem uzdevumiem un dienas sākumā saplānoju darbus, lai nodrošinātu efektīvu laika izmantošanu."

Kā tevi raksturotu tavs priekšnieks un darba kolēģi?

Pastāsti, kādas īpašības un prasmes tavs priekšnieks un darba kolēģi novērtē tevī. Sniedz piemērus, kā šīs īpašības tev ir palīdzējušas darbā.

Kā tu tiec galā ar spiedienu un stresa situācijām?

Mini savas stresa mazināšanas stratēģijas un padalies, kā esi veiksmīgi ticis galā ar saspringtām situācijām. Sniedz piemērus no konkrētām situācijām.

Piemērs: "Saspringtās situācijās es palieku mierīgs un koncentrējos uz uzdevuma paveikšanu. Izmantoju laika plānošanas metodes, piemēram, Pomodoro tehniku, lai saglabātu koncentrēšanās spējas un regulāri ņemtu pārtraukumus. Kā piemēru varu minēt, ka mums bija termiņa projekts un, lai komanda nenovirzītos no mērķiem, es rūpīgi plānoju katru dienu. Tas palīdzēja visu paveikt efektīvi un laikus."

Apskati jaunākās vakances