Diskriminējošie un aizskarošie jautājumi darba intervijā
Darba intervija ir divu vai vairāku vienlīdzīgu profesionāļu saruna, kuras gaitā galvenais intervētāja mērķis ir labāk iepazīt kandidāta personību un uzzināt vairāk par viņa zināšanām, pieredzi un prasmēm. Darba intervijas laikā kandidāts parasti saņem gana daudz jautājumu, taču tas nenozīmē, ka darba devējs potenciālajam darbiniekam var jautāt jebko: jautājumus, kuri nedrīkst izskanēt darba intervijas laikā, nosaka Latvijas Republikas Darba likums. Šajā rakstā mēs pastāstīsim sīkāk, kas ir diskriminējošie un aizskarošie jautājumi, kurus darba devējs nedrīkst Tev uzdot darba intervijā, kā arī sniegsim ieteikumus, kā rīkoties, ja šādu jautājumu Tu esi saņēmis.
Kādi ir diskriminējošie jautājumi?
Darba likuma 33. pantā norādīts, ka darba intervijā nedrīkst uzdot jautājumus, kas nav saistīti ar kandidāta kvalifikāciju, prasmēm un darba pieredzi, kā arī jautājumus, kas tiešā vai netiešā veidā diskriminē kandidātu. Šajās kategorijās, kā tas minēts Darba likumā, ietilpst jautājumi par:
- • grūtniecību;
- • ģimenes vai laulības stāvokli;
- • iepriekšēju sodāmību, izņemot gadījumu, kad tam attiecībā uz veicamo darbu varētu būt būtiska nozīme (piemēram, darbs valsts iestādē);
- • reliģisko pārliecību vai piederību pie kādas reliģiskās konfesijas;
- • piederību pie kādas politiskās partijas, darbinieku arodbiedrības vai citas sabiedriskās organizācijas;
- • nacionālo vai etnisko izcelsmi.
Saskaņā ar LR likumdošanu, jautājumus, kas skar iepriekšminētās tēmas, darba intervijas laikā darba devējs Tev nedrīkst uzdot.
Ko darīt, ja darba intervijā man uzdod diskriminējošu jautājumu?
Saņemot darba intervijā diskriminējošu jautājumu, pastāv vairāki iespējamie rīcības scenāriji un tas ir katra darba meklētāja ziņā, kā rīkoties katrā konkrētajā situācijā. Tu vari:
- • Atteikties atbildēt. Saņemot diskriminējošu jautājumu, Tev ir tiesības uz to neatbildēt. Tu vari arī pārtraukt darba interviju, pateikties par veltīto laiku un doties prom. Esi taktisks un pieklājīgs - atceries, ka Tev nav jājūtas vainīgam par to, ka aizstāvi savas tiesības. Jārēķinās gan ar to, ka darba piedāvājumu, visticamāk, nesaņemsi. Taču diez vai Tu vēlies strādāt uzņēmumā, kurā jau no paša sākuma rodas šādas divdomīgas situācijas.
- • Atbildēt vispārīgi. Atkarībā no jautājuma, Tu vari mēģināt atbildēt uz to tā, lai neizpaustu personīgo informāciju, kas skar tieši Tevi. Alternatīva iespēja ir arī izlikties, ka jautājumu neesi sapratis. Iespējams, ka darba devējs uztvers mājienu un pāries pie nākamā jautājuma.
- • Apvaicāties darba devējam - kādēļ tiek uzdots šāds jautājums un kā tas ir saistīts ar veicamo darbu. Varbūt, ka pastāv kāds pamatots iemesls, kādēļ saņem šādu jautājumu (piemēram, Tu esi stāvoklī un piesakies uz vakanci, kurā paredzētos darbus nevar veikt grūtniecības laikā u.c.), vai arī intervētājs ir nepieredzējis un vienkārši nepareizi noformulējis savu jautājumu.
- • Atbildēt uz jautājumu. Izvēloties šo scenāriju, jārēķinās ar to, ka Tu izpaud darba devējam personīgu informāciju, kas nav saistīta ar darbu. Apdomā, vai darba piedāvājums ir tā vērts.
Atceries, ka darba meklētājiem ir iespēja ziņot par pārkāpumiem darba intervijas laikā Valsts darba inspekcijā.
Kas ir aizskarošie jautājumi?
Citiem vārdiem šos jautājumus varētu saukt arī par “neētiskajiem jautājumiem”, jeb tādiem, kas aizvaino Tevi personīgi, liek justies mazvērtīgākam, pārāk iejaucas privātajā dzīvē u.c. Ieskatam minēsim dažus vispārīgus piemērus:
- • “Cik Jums maksāja iepriekšējā darba vietā?”
- • “Kur strādā Jūsu vīrs/sieva?”
- • “Vai Jūs plānojat bieži ņemt slimības lapu?”
- • “Vai Jums vienmēr bijis liekais svars?”
- • “Vai Jūs apmeklējat dievkalpojumus?” u.c.
Līdzīgi kā uz diskriminējošajiem jautājumiem, arī uz aizskarošajiem jautājumiem Tu drīksti neatbildēt vai izvēlēties kādu citu no iepriekš aprakstītajiem rīcības scenārijiem.
Darba intervija nav nopratināšana, kuras laikā Tev jāatbild uz jebkuru darba devēja jautājumu. Darba intervijas laikā Tu un darba devējs esat vienlīdzīgās pozīcijās - darba devējs iepazīst Tevi, savukārt Tu - jauno darba vietu. Sarunai jānorisinās cieņpilnā gaisnotnē un, ja jūti, ka tas tā nav, Tev ir tiesības rīkoties.