"Man nepatīk mans kolēģis!" - iespējamie situācijas risinājumi
Ja mēs dzīvotu ideālā pasaulē, ikvienā uzņēmumā visu kolēģu starpā valdītu draudzīgas attiecības. Taču reālā situācija bieži vien ir citādāka un darba ietvaros nākas sastrādāties ar cilvēkiem, ar kuriem citos apstākļos Tu visdrīzāk pat neiepazītos. Kaitinošās īpašības kolēģos var būt dažādas, taču nevajadzētu ļaut tām sabojāt Tavu ikdienu. Šajā rakstā Tu uzzināsi vērtīgus padomus, kas palīdzēs paskatīties uz situāciju no otras puses un saprast, kā rīkoties.
Pieņem to, ka Tev ne vienmēr patiks visi cilvēki
Tas, ka Tev kāds nepatīk, ir pilnīgi normāli. Nevajag lolot veltīgas ekspektācijas pret sevi un apkārtējiem, jo, ja domāsi, ka ikviens kļūs par Tavu draugu vai draudzeni, beigās būsi vīlies. Tas, kas ir nepieciešams - sadarboties ar kolēģi, nevis kļūt par draugiem uz mūžu, tādēļ vērs savu uzmanību tieši uz sadarbošanos.
Turklāt pievērs uzmanību arī tam, cik bieži Tev nepieciešams sastrādāties ar problemātisko kolēģi. Ja tas ir kāds, kuru Tu šad tad satiec uzņēmuma virtuvē, gatavojot rīta kafiju, tad uztraukumam nav pamata - ir skaidrs, ka jūs satiekaties pietiekami reti, lai tas kļūtu par būtisku traucēkli.
Saproti, kas tieši Tev nepatīk
Var gadīties, ka ar netīkamo kolēģi Tev ir jāstrādā kopā diezgan bieži. Taču tā vietā, lai dusmotos, vispirms mēģini saprast, kuras tieši ir tās īpašības, kas Tevi tik ļoti kaitina. Vai šis cilvēks ir skaudīgs? Slinks? Neiecietīgs? Un tagad pārejam pie grūtākās daļas: padomā, vai kāda no šīm īpašībām nepiemīt arī Tev pašam?
Iespējams, ka kaitinošais kolēģis Tev nepatīk tieši tādēļ, ka viņi atgādina kādu no Tavām īpašībām, par kuru pats neesi sajūsmā. Labāk iepazīstot apkārtējos un pieņemot viņu negatīvās īpašības Tev ir iespēja labāk iepazīt arī pašam sevi un pieņemt tās savas īpašības, kuras Tev nepatīk.
Pavēro, kā citi tiek galā ar situāciju
Ja vien Tava nepatika nav pilnīgi iracionāla, ir iespējams, ka arī pārējiem darbiniekiem ir grūtības sastrādāties ar attiecīgo kolēģi. Lai uzzinātu, vai tas tā ir, paskaties, kā ar problemātisko darba biedru tiek galā Tavi kolēģi: vai viņu savstarpējā komunikācija ir formālāka vai neformālāka? Vai viņi ir tiešāki savos izteikumos? Kā viņi reaģē viens uz otru?
Tev jāsaprot, vai tikai Tu uztver šo kolēģi negatīvi, vai arī līdzīgās domās ir viss kolektīvs. Ja redzi, ka lielākā daļa darba biedru ir negatīvās domās, tad centies, lai jūsu komunikācija būtu profesionāla un pēc iespējas samazini to. Kā arī atceries - Tev ne vienmēr patiks visi cilvēki, kā arī ne visiem cilvēkiem patiksi Tu, taču tam nevajadzētu traucēt saglabāt profesionālas attiecības.
Netēlo un neizliecies
Tēlošana un izlikšanās nenovedīs ne pie kā laba. Visdrīzāk Tavs kolēģis sajutīs Tavu divkosīgo attieksmi, tāpēc nav nepieciešams izlikties, ka jūsu starpā valda draudzība. Vienkārši samazini jūsu komunikācijas laiku līdz minimumam un uzturi lietišķas attiecības. Retāka komunikācija mazinās negatīvās sajūtas attiecībā pret kolēģi, savukārt lietišķums ļaus turpināt sadarboties kopīgu uzdevumu veikšanā.
Turpretī, ja kolēģis Tev nepatīk tādēļ, ka viņš pielieto mobingu, izsaka aizvainojošas piezīmes vai viņa uzvedība jebkādā citādā veidā ir nepieņemama, saglabā stingru nostāju un paziņo, ka Tev tas nav pieņemami. Ja jūti, ka situāciju patstāvīgi nevari atrisināt, iesaisti personāla daļas vadītāju.
Pavadi vairāk laika ar citiem kolēģiem
Tā kā darbā Tu atrodies dienas lielāko daļu, ir gluži dabiski, ka savā darba vietā vēlies justies labi. Tomēr kolektīvu, diemžēl, nevar izvēlēties un nav izslēgts, ka pat Tavā sapņu darba vietā var gadīties kāds, kurš Tev nepatīk.
Lai neļautu šim cilvēkam aizēnot prieku par darbu, pavadi laiku ar kolēģiem, ar kuriem labi saproties. Aizejiet kopā pusdienās vai arī pēc darba apmeklējiet kādu pasākumu - izturies pret šiem cilvēkiem kā pret draugiem. Tas palīdzēs radīt pozitīvāku darba vidi un Tev vairs nebūs tik ļoti jādomā par kolēģi, kurš Tev nepatīk.
Vai Tev darbā ir nācies saskarties ar situāciju, kad Tev nepatīk kāds no kolēģiem? Kā Tu tiki ar to galā? Pastāsti komentāros!