Kaitnieks kolektīvā - kā rīkoties? 2. daļa
Iepazīstoties ar raksta pirmo daļu, jūs noteikti vēlaties uzzināt, vai ir iespējams jau laicīgi atpazīt kaitnieku, lai pēcāk izvairītos no šī cilvēka radītajām sekām. Mūsu raksta otrajā daļā sniedzam īsu pārskatu par to, kā varat atpazīt potenciālo kaitnieku jau darba intervijas laikā, un sniedzam praktiskus padomus, kā būtu ieteicams rīkoties priekšniecībai.
Kā atpazīt kaitnieku?
Darba intervijas laikā kaitnieku atpazīt ir grūti, bet ne neiespējami. Ieklausieties darba meklētāja monologā.
Jums jākļūst piesardzīgam, ja:
▬ Iepriekšējā darbā neviens nebija viņa cienīgs. No priekšnieka līdz apsargam. Viņš norāda uz darbinieku nekompetenci, nepareiziem uzdevumiem, pienākumiem, kas neatbilst viņa līmenim. Tieši tāpēc viņš tagad ir jūsu priekšā.
▬ Viņš meklē vainīgos. Viņam nepareizi parādīja ceļu uz ofisu, lifts strādā pārāk lēni un apsargam ir dīvaina sejas izteiksme. Iespējams, ka tā ir taisnība, bet, ja darbiniekam viss traucē vēl pirms darba uzsākšanas, tālāk būs tikai trakāk.
▬ Viņš zina, kā būs labāk. Viņš ir redzējis jūsu produktu un viņam šķiet – nē, nē, viņš negrib Jūs aizvainot! – bet cilvēki, kas šobrīd darbojas ražotnē, savu maizi ēd nepelnīti. Pagaidām viņš nezina risinājumu – jūsu gadījums ir ļoti sarežģīts.
▬ Viņš pielien. Viņš visu dzīvi ir sapņojis strādāt tieši ar Jums. Viņš daudzreiz ir redzējis Jūsu produktu un ir sajūsmā par Jūsu viedumu, efektivitāti un personāla daļas risinājumiem. Ā, starp citu – Jums ir ļoti skaists, mūsdienīgs uzvalks.
Kas vieno visus šos cilvēkus? Viņi sevi pierādīs uz jūsu kolektīva rēķina. Viņiem noteikti jāizskatās labākiem par apkārtējiem. Savas personīgās intereses viņi vērtē daudz augstāk kā kolektīva un uzņēmuma vajadzības. Sava lieliskuma papildus nostabilizēšanai vēl tikai jākļūst par priekšnieka mīlulīti.
Kā rīkojas priekšniecība?
Ja kolektīvā jau ir parādījies “puvušais ābols”, iekšējo konfliktu nomocītais kolektīvs gaida reakciju no vadības puses. Priekšnieka reakcija var būt šāda:
Pirmais variants: nemanīt notiekošo. Kādu laiku kolektīvs piecietīs notiekošos, vien raidot gaidošus skatienus uz priekšniecības pusi, bet kādā brīdī Jūs sāksiet zaudēt vērtīgus darbiniekus, kas vairs nespēs izturēt kaitnieka tirāniju un dosies strādāt uz vietu, kur būs komfortablāka atmosfēra efektīvam darbam.
Otrais variants: atbalstīt destruktīvu uzvedību. Noteikti atradīsies tādi vadītāji, kas uzskata, ka tikai interešu konflikta un saspringtas gaisotnes rezultātā dzimst īsts radošums. Cilvēki ir dažādi, bet retais piekritīs šādai “audzināšanas” metodei. Arī šajā gadījumā jūs noteikti zaudēsiet vērtīgus darbiniekus, kas būs kategoriski “pret” šādiem darba apstākļiem.
Kā būtu jārīkojas priekšniekam?
“Klau, manis pēc šis čalis var būt kaut Nobela prēmijas laureāts… Es vienkārši negribu, lai kaut kāds kaitnieks sašķeļ mūsu komandu,” – teica Stenfordas universitātes katedras vadītājs, atbildot uz ieteikumu pieņemt darbā kādu slavenu zinātnieku.
Tātad – daži “anti kaitnieku” noteikumi priekšniecībai:
- Lai jūsu saukli “Es nestrādāju kopā ar sliktiem cilvēkiem” zina visi. Izsakiet to skaļi un rīkojieties pēc šī principa.
- Nepieņemiet darbā kaitniekus. Turiet acis vaļā. Ja cilvēka sliktais raksturs kļūst redzams jau pārbaudes laikā – neturpiniet ar viņu sadarbību.
- Ātri atlaidiet kaitniekus. Jūs atradīsiet aizvietotāju: personu, kas nekļūs par savu kolēģu ļaunāko murgu.
- Nepieļaujiet konfliktus. Dariet visu iespējamo, lai atrisinātu konfliktus darbinieku starpā – pie reizes arī pārbaudīsiet, cik ļoti klīnisks kaitnieka gadījums jums patrāpījies.
- Roberta Sattona padoms: modelējiet konstruktīvas konfrontācijas un māciet cilvēkus pareizi uzvesties tādos gadījumos. Izveidojiet organizētu uzvedības kultūru, kur katrs saprot, kad strīdēties, kad apstāties, kad ievākt papildus informāciju, kad uzklausīt citu viedokli un kad pārstāt īdēt un realizēt pieņemto lēmumu.
Kā savaldīt kaitnieku?
Neizbēgamības variants. Pieņemsim, ka jums nav likumīga iemesla atvadīties no kaitnieka (piemēram, līguma beigu termiņš). Vai tiešām Jūsu kolektīvs ir nolemts iznīcībai? Nē.
Vai pamanījāt, cik ļoti kaitnieka destruktīvā uzvedība atgādina vidusskolu? Pieaudzis cilvēks uzvedas kā bravūrīgs pusaudzis. Tā tas arī ir. Tieši tāpēc pedagoģija šeit ir Jūsu labākais ierocis.
Parunājiet ar kaitnieku aci pret aci. Atklājiet, ka jūs zināt par viņa izturēšanos un to neatbalstāt. Uzbrukumi kolēģiem ir amorāli un nav pieļaujami. Jūs tam sekojat līdzi, jo laba atmosfēra kolektīvā Jums ir svarīga. Dariet visu, lai šis dialogs būtu nopietns un ultimāta formā (bet ne piedraudošs). Kaitniekam jāsaprot, ka esat noskaņots kategoriski un sekojat līdzi viņa uzvedībai.
Esiet kopā ar savu kolektīvu. Gan “upuriem”, gan vērotājiem no malas jāzina, kāda ir jūsu pozīcija. Biežāk viņus slavējiet, atbalstiet viņu iesākumus – šādi jūs neitralizēsiet kaitnieka toksisko ietekmi. Jā, varbūt kādā brīdī sajutīsieties kā bargs skolas direktors, bet citas metodes nebūs tik iedarbīgas. Kaitnieki nedrīkst būt jūsu kolektīva diriģenti, un tikai jūs pats varat nolikt viņus pie vietas kā nākas. Tikai nepārcentieties, lai beigās pats nekļūstat par ne pārāk glaimojošā “kaitnieka” titula nēsātāju.
Raksta pirmo daļu vari lasīt šeit