2023-04-13 14:47:21

Kaitnieks kolektīvā - kā rīkoties? 1. daļa

2017.03.10

Labs cilvēks – tā, protams, nav profesija, bet… puse profesionālo īpašību viņam jau ir. Kādu bīstamību rada slikta rakstura cilvēki? Kā atpazīt kaitniekus jau darba pārrunu laikā? Un kā rīkoties, ja kāds kolektīvā tomēr ir uzradies? Nekad nestrādāt kopā ar sliktiem cilvēkiem – princips, kas kļūst aizvien populārāks lielos ASV uzņēmumos. Par trendu tas kļuva pēc Stenfordas Biznesa skolas profesora Roberta Sattona grāmatas “The No Asshole Rule: Building a Civilised Workplace and Surviving One That Isn't” iznākšanas. Grāmatā atspoguļots, kā daži pareizi lēmumi personāla jautājumos var uzlabot visa uzņēmuma vidi.

 

Kas ir kaitnieks?

 
Sattons par kaitniekiem nosaucis tādus darbiniekus, kas rada diskomfortu visiem apkārt esošajiem cilvēkiem. Varat viņus saukt arī par tirāniem, neliešiem, despotiem, egoistiem u.t.t.. Vārdu sakot, runa ir par ļoti destruktīvām personām. Paradokss: šādas personas var brīnišķīgi strādāt, tai pat laikā atmosfēru kolektīvā pārvēršot par vistīrāko elli.
 
Sattona grāmatā ir aprakstīti kaitnieku paveidi un visdažādākie to apkarošanas veidi (tieši tāpēc tā ir kā rokasgrāmata ļoti daudziem rietumvalstu darba devējiem), tomēr vietējiem darba devējiem joprojām nav nemaz tik viegli saskatīt risinājumu (un reizēm pat pašu problēmu), ja kolektīvā parādījies kaitnieks.
 
Galvenais jautājums, ko šobrīd sev var uzdot jebkurš vadītājs vai personāla atlases speciālists: kāpēc kaut ko mainīt shēmā, kas lieliski strādā? Vai ir vērts atlaist darbinieku tikai tāpēc, ka viņam ir smags raksturs?
 
Ir vērts. Tūlīt arī sapratīsiet, kāpēc.
 

Kāds ļaunums no kaitnieka?

 
“Kaitnieks” pēc Sattona terminoloģijas ir cilvēks, kas regulāri bojā dzīvi saviem kolēģiem, pielietojot personīgus apvainojumus, bullingu, pazemošanu, manipulācijas, baumas, mēģinājumus diskreditēt cilvēkus kolēģu vai priekšniecības acīs. Vārdu sakot, viņa arsenāls ir plašs.
 
 

Kas notiek kolektīvā, kurā ieviesies kaut vai viens šāds tips?

 
Pirmkārt, krītas darba efektivitāte. KPI vairs nav ne prātā, ja uz darbu jādodas kā uz kaujas lauku.
Otrkārt, kaitnieku skaits palielinās – tie “inficē” kolektīvu. Pat tie, kas agrāk nebija agresīvi un viegli aizkaitināmi, ir spiesti ieņemt aizsargpozīciju.
 
Kāds cits ASV plaši pazīstams dažādu pētījumu autors personāla atlases jautājumos Vils Felpss kaitniekus dēvē nedaudz maigāk - par “puvušajiem āboliem” un apgalvo: ja kolektīvā uzradies vismaz viens “puvušais ābols”, tad VISU kolektīva darbinieku produktivitāte samazinās par 30-40% (salīdzinājumā ar tiem laimīgajiem kolektīviem, kur nekādu “puvušo ābolu” nav). Skrupulozais Felpss nonācis arī pie vēl viena bēdīga secinājuma: negatīvas emocijas cilvēku ietekmē 5 reizes spēcīgāk kā pozitīvās. Ja darbinieki netiek galā ar stresu, negatīvie pārdzīvojumi viņus emocionāli novārdzina.
 

Kādi mēdz būt kaitnieki?

 
Priekšniecībai grūti atpazīt kaitnieku, jo priekšnieka klātbūtnē viņš lielākoties uzvedas pilnīgi normāli, toties viņa kolēģi gan ir neapskaužamā situācijā.

 

Ko dara tipisks kaitnieks?

 
Viņš izvēlas izēšanas objektu(-us) un izvēršas pēc pilnas programmas 3 galvenajos veidos:
Personīgi. Viņi reti nolaižas līdz tiešiem aizvainojumiem. Visbiežāk tās ir dzēlīgas piezīmes un neslēpts sarkasms. Pat pāris kaitnieka frāzes var trāpīt pa pašu sāpīgāko vietu un likt zaudēt jebkādu gandarījumu par sasniegumiem. Jums šķita, ka jaunas kaklasaites apsmiešana vai publiska atcerēšanās par kādu neveiksmi palika kaut kur vidusskolā? Nē.
Aiz muguras. Nu protams. Tenkas! No deguna formas līdz pēdējās prezentācijas kvalitātei – upura acī katrs gruzītis tiek pamanīts.
Manipulējot. Hibrīds veids, kas ļauj salaist ragos kolēģus un vēl arī pirmajam par viņiem pasmieties.
 
Kaitnieka pretenzijas būs nepamatotas un incidenti ar viņa iesaistīšanos – nepārtraukti. Lūk, kur galvenā starpība starp parastu konfliktu kolektīvā un kārtīgu kaitnieka uzdarbošanos. Kaitnieka upurus apvieno tas, ka viņi ir mazāk ietekmīgi kā pats kaitnieks. Tieši tāpēc starp kaitniekiem ir ļoti daudz priekšnieku. Par tirānu visātrāk kļūst tas, kuram pieder oficiāla vara. Tomēr arī ierindas darbinieks var būt kaitnieks. Sekas jūs noteikti sajutīsiet.

 

Kādas ir sekas kaitnieka darbībām?

 
Pie jums ir ieviesies kaitnieks, ja:
- darba efektivitāte ir būtiski kritusies.
- sāk aiziet efektīvi, bet pavāja rakstura darbinieki.
- jūs jūtat neveselīgi nomācošu atmosfēru kolektīvā. Cilvēki mazāk kontaktējas savā starpā un ātrāk steidzas mājās.
- korporatīvie pasākumi ir saspringti, kolēģus sapulcēt kopā izdodas gandrīz vai tikai ar varu.
- padotie kļuvuši apātiskāki: sanāksmes notiek klusumā, jaunu ideju ir maz.
 
Ja esat piefiksējis vismaz 2 punktus no augstākminētajiem, tad viss skaidrs – Jūsu kolektīvā parādījies toksisks darbinieks.
 
Raksta otro daļu var izlasīt šeit
 

Esi darba meklējumos? Apskati aktuālās vakances šeit!