Kā kļūt par labu klausītāju?
Dialogā ir iesaistīti divi - gan runātājs, gan klausītājs. No abu pušu veiksmīgas mijiedarbības ir atkarīgs sarunas rezultāts, kā arī iesaistīto cilvēku turpmākās attiecības, jo, kurš gan priecāsies, redzot, ka sarunbiedrs sarunas laikā žāvājas vai nepievērš uzmanību teiktajam. Kā kļūt par cilvēku, ar kuru apkārtējiem ir patīkami sarunāties?
Rosini cilvēkus stāstīt par sevi
Ja kāds izlēmis Tev atklāt savu stāstu, uzmanīgi klausieties un, pat tad, ja Tev prātā ienāk kaut kas ļoti interesants, apvaldi savu vēlmi izteikties un ļauj sarunbiedram pabeigt domu. Tie, kas dod vārdu citiem, parasti tiek uzskatīti par labiem sarunbiedriem. Tieši pie šādiem cilvēkiem vēršas apkārtējie, kas vēlas tikt uzklausīti. Spēja uzklausīt palīdz ātri un veiksmīgi iedibināt kontaktus.
Uzsver kopīgo
Dažnedažādi pētījumi pierādījuši, ka mums patīk tie cilvēki, kas līdzīgi mums pašiem. Līdzības var izpauzties dažādi - no kopīgiem hobijiem līdz pat līdzīgai leksikai. Savukārt līdzīgo īpašību uzsvēršana nostiprina sociālās attiecības starp sarunbiedriem. Atrodiet, kas Tev ir kopīgs ar sarunbiedru, un īsi apspried to. Būsi pārsteigts, cik vienkārši tas palīdz radīt patīkamu sarunas atmosfēru.
Liec noprast, ka uzmanīgi klausies
Ar klusēšanu un galvas māšanu vien būs par maz. Ir dažas citas tehnikas, kas ļauj sarunbiedram pavēstīt to, ka Tu uzmanīgi klausies:
- - Spoguļošana. Atkārto pēdējos 1-3 sarunbiedra teiktos vārdus kā jautājumu.
- - Pārfrāzēšana. Piemēram, noklausoties teikto, Tu vari atkārtot tā būtību saviem vārdiem un, ja sarunbiedrs atbildēs ar “Tieši tā!” - esi ticis galā ar uzdevumu.
- - Noskaidrošana. Ja kaut kas nav skaidrs, lūdz sarunbiedru izklāstīt domu sīkāk.
- - Acu kontakts un žesti. Tas viss var paust pārliecību, ka sadzirdi runātāja teikto.
Nemēģini apzināti radīt par sevi īpašu iespaidu
Ikviens no mums vēlas izjust cieņu un apbrīnu, taču pārāk lieli pūliņi var sniegt gluži pretēju rezultātu. Jau sarunas sākumā parādi to, ka esi tāds pats cilvēks kā sarunbiedrs un ar Tevi var runāt godīgi un atklāti. Tā Tu radīsi vidi, kurā atklātā atmosfēra palīdzēs ātri vien izveidot labu kontaktu. Paturi prātā arī to, ka sarunas laikā svarīgākais ir tieši sarunbiedrs, nevis Tu. Sarunājoties ar šādu attieksmi, Tu tiksi uztverts kā labs klausītājs.
Uzdod jautājumus
Sarunas laikā ieteicams uzdot atvērtā tipa jautājumus, jo tie rosina pārdomas un uz tiem nevar atbildēt tikai ar “Jā/Nē”. Daži tēmu piemēri, kas stimulēs jautājumu uzdošanu:
- - Ceļojumi. Šī tēma tuva daudziem un gandrīz katram ir ko pastāstīt.
- - Lūgt padomu. Lūdzot padomu kādā jautājumā, Tev būs vieglāk izraisīt otra cilvēka simpātijas pret sevi.
- - Izaicinājumi un tas, ar ko lepojamies. Ikvienam dzīvē bijuši kādi izaicinājumi un katram ir kaut kas, ar ko lepoties. Lūdz, lai sarunbiedrs pastāsta par to.
Vai arī Tev ir kādi padomi, kas var palīdzēt kļūt par labu klausītāju? Pastāsti komentāros!