2023-04-13 14:47:21

Aptuveni 80% darba ņēmēju nav skaidri atrunāta virsstundu piemaksu politika

2024.07.15

Latvijā populārais darba portāls CVMarket.lv ir publicējis 2024. gada maijā-jūnijā veiktās aptaujas rezultātus, kas iepazīstina ar virsstundu darba izplatību un ar to saistīto atalgojuma praksi, sniedzot vērtīgu ieskatu darba kultūrā Latvijā. Aptaujā galvenā uzmanība tika pievērsta tam, cik bieži darbinieki strādā virsstundas un vai darbinieki saņem atlīdzību par virsstundu darbu.

Tikai neliela daļa darbaspēka nekad nav strādājusi virsstundas

Ievērojama daļa aptaujas dalībinieku (35,3%) norādīja, ka ir strādājuši virsstundas, bet nekad par to nav saņēmuši atlīdzību, kas liecina par satraucošu tendenci, ka salīdzinoši liels skaits darbinieku nesaņem atalgojumu par papildu darbu.

Savukārt 24,1% aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņi reizēm strādā virsstundas un parasti par to saņem atlīdzību, kas liecina, ka šo aptaujas dalībnieku darba devēji uzskaita virsstundu darbu un veic par to piemaksas, taču tā nav regulāra prakse un, iespējams, būtu precīzāk jāatrunā, kas tiek klasificēts kā virsstundu darbs, lai darba ņēmējam nav šaubu par to, vai pienākas piemaksa.

18,4% aptaujāto norādīja, ka viņi bieži strādā virsstundas un vienmēr saņem atlīdzību, tādējādi apstiprinot, ka ir darba devēji, kas pienācīgi novērtē un atalgo darbinieku papildu ieguldījumu. Parasti šādos uzņēmumos darbiniekiem ir skaidrs, kā tiek organizēts un apmaksāts virsstundu darbs, kas rezultējas ar pozitīvu darba vidi.

Gana liels respondentu skaits (20,7%) minēja, ka viņi strādā virsstundas, bet reti saņem atlīdzību, vēl vairāk norādot uz nekonsekvenci virsstundu atalgojumu praksē. Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, vēlams jau laikus ar darba devēju izrunāt šos jautājumus un vienoties, kāds ir normāls darba laiks un apjoms, kā tiek uzskaitīts virsstundu darbs un vai par virsstundu darbu ir paredzētas piemaksas.

Visbeidzot, neliela daļa aptaujas dalībnieku (1,7%) norādīja, ka viņi nekad nav strādājuši virsstundas.

CVMarket.lv iestājas par pārredzamu virsstundu piemaksu politiku

Aptaujas rezultāti uzsver nepieciešamību pēc vienotākas un taisnīgākas virsstundu darba piemaksu prakses Latvijā. Darba devējus jāaicina ieviest pārredzamu politiku, tādējādi nodrošinot, ka darbinieki saņem taisnīgu atlīdzību par papildus nostrādātajām stundām.

"Mūsu aptaujas rezultāti atklāj neviennozīmīgu situāciju attiecībā uz virsstundu darbu un atalgojumu Latvijā. Dati liecina, ka darba devēji un darba ņēmēji, visticamāk, atkarībā no industrijas un darba tipa, krasi atšķirīgi izprot terminu “virsstunda” / “papildu darbs”. Es esmu pārliecināts, ka industrijās, kur dominē fizisks darbs un stundu darbs kopumā, virsstundas ir precīzāk aprakstītas nekā lielākajā daļā ofisa amatu, kur biežāk nav vienotas izpratnes. Rezultātā daļa nodarbināto uzskata, ka darbs nav paveicams standarta darba laika ietvaros un papildus iztērētais laiks definējams kā virsstunda, kamēr otra puse to redz kā nepieciešamu ieguldījumu iesāktā darba pabeigšanai. Jautājumi, kas saistīti ar atalgojumu un darbinieka noslodzi, būtu jāatrunā darba līgumos, koplīgumos vai iekšējos noteikumos. Ļoti būtiski, ka abas puses saprot, kurā brīdī ir jāmaksā par papildu/virsstundu darbu, kurā nē. Tas veicinās izpratni, veiksmīgu sadarbību un apmierinātību darba ņēmēju un darba devēju starpā,” komentē CVMarket.lv biznesa attīstības vadītājs Kristaps Kolosovs.

Darba laiks nedrīkst pārsniegt 40 stundas nedēļā

Visā pasaulē virsstundu darba noteikumi un piemaksu prakse ievērojami atšķiras. Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs Fair Labor Standards Act (FLSA) nosaka, ka darbiniekiem, kas iekļaujas regulā noteiktajās darba ņēmēju grupās, par virsstundām, kad nostrādāts vairāk nekā 40 stundas darba nedēļā, jāmaksā ne mazāk kā pusotru reizi lielāka alga par viņu standarta atalgojumu. Nesen ASV veiktie atjauninājumi ietver arī algas sliekšņa paaugstināšanu, lai nodrošinātu, ka virsstundas tiek attiecinātas uz lielāku skaitu algotu darbinieku.

Latvijā Darba likums nosaka, ka pamata darba laiks nedrīkst pārsniegt 40 stundas nedēļā, un par virsstundu darbu saņemtās piemaksas apmēram jābūt ne mazākam kā 100 procentiem no darbiniekam noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Darba devējam ir pienākums rakstveidā vienoties ar darbiniekiem par virsstundu darbu, izņemot steidzamus vai ārkārtas apstākļus. Turklāt virsstundu skaits ir ierobežots līdz 8 stundām septiņu dienu periodā vai, rēķinot mēneša (30 dienu) periodā, virsstundu daudzums nedrīkst pārsniegt 34,24 stundas, tādējādi nodrošinot, ka darbinieki netiek pārmērīgi noslogoti.

Kristaps Kolosovs arī uzsvēra CVMarket.lv novēroto tendenci, norādot: "Interesanti, ka Latvijā vērojama pieaugoša tendence: arvien vairāk uzņēmumu ievieš elastīgu darba laiku un piedāvā labāku atlīdzību par virsstundām. Šīs pozitīvās pārmaiņas ne vien palielina darbinieku apmierinātību, bet arī piesaista labākos talantus šīm progresīvajām organizācijām."