5 padomi, kā efektīvi strādāt ar praktikantu
Prakse ir ļoti svarīgs laiks katra cilvēka karjeras attīstībā, un, ja tā tiek organizēta mērķtiecīgi, tā ir noderīga gan praktikantam, gan uzņēmumam, kas piedāvā prakses iespēju. Lai līdz ar praktikanta ienākšanu uzņēmumā nerastos liekas galvas sāpes un smaga nopūta, ko darba devējs var darīt, lai prakse noritētu veiksmīgi un sniegtu reālu labumu abām pusēm?
Nosakiet mērķus un darba uzdevumus
Lai prakses beigās gan praktikants, gan darba devējs varētu priecāties par sasniegtajiem rezultātiem, ir svarīgi noteikt skaidrus un abām pusēm pieņemamus mērķus un darba uzdevumus.
Ja praktikants tiek meklēts tikai tāpēc, lai aizpildītu darbaroku trūkumu vasaras atvaļinājumu laikā vai intensīvākajos darba periodos, tad nav jārada ilūzija par iespēju iepazīties ar uzņēmuma dažādu nodaļu darbu, ja reāli praktikanta ikdienas pienākumi būs tikai atbildēt uz telefona zvaniem vai ieviest kārtību noliktavā. Pirms prakses uzsākšanas noteikti jānosaka, kādi būs praktikanta uzdevumi un kādus prakses mācību rezultātus var sagaidīt.
Pārliecinieties, ka tiešām ir iespēja piedāvāt prakses vietu
Ļoti nepatīkama situācija rodas, ja prakses laikā atklājas, ka patiesībā nav neviena, kas varētu nodrošināt praktikantam nepieciešamo apmācību un uzraudzību. Ir ļoti svarīgi iepriekš pārrunāt ar visiem iesaistītajiem, kas un cik daudz laika var veltīt praktikantam, lai iepazīstinātu viņu ar darba pienākumiem un aktīvi iesaistītu uzņēmuma darbā. darba intensitāte un apjoms bieži vien ļauj deleģēt tikai vienkāršākos un ātrāk izskaidrojamos uzdevumus. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, ka praktikantam ir pietiekami daudz laika un resursu!
Nodrošiniet jēgpilnus uzdevumus
Prakse bieži vien sniedz jaunietim praktisku skatījumu uz reālo darba vidi papildus teorētiskām zināšanām. Ja mērķis ir iegūt pieredzi, piemēram, sekretāra darbā, ir loģiski, ka praktikants varētu nodarboties ar semināru materiālu sagatavošanu vai tabulu veidošanu. Taču, ja mērķis ir gūt praktiskas zināšanas komandas vadībā, mārketinga stratēģiju izstrādē vai aktīvā pārdošanā, iepriekš minētie uzdevumi diez vai tuvinās viņu vēlamajam mērķim.
Arī praktikantam jādod iespēja pierādīt sevi un veidot pievienoto vērtību uzņēmumam.
Saredzi praktikantā potenciālu
Sabiedrībā atzinīgi novērtē tos darba devējus, kas prot saskatīt potenciālu katrā darbiniekā - īpaši, ja tas ir praktikants uz noteiktu laiku. Tāpat prakses vieta sniedz darba devējam lielisku iespēju "izfiltrēt" cilvēkus, kuriem nākotnē varētu piedāvāt darbu. Var pievērst uzmanību šādām detaļām: prasmei iekļauties komandā, komunikācijas prasmēm, spējai ātri mācīties un apgūt jauno.
Nereti darba devēji pieņem darbā cilvēkus, kuriem ir atbilstošas prasmes un pieredze, bet pēc dažiem mēnešiem saprot, ka personības iezīmju dēļ šis cilvēks tomēr nav piemērots. Tieši prakse ir lieliska iespēja iepazīties ar jaunajiem speciālistiem pirms oficiālās darba intervijas un izvērtēt, vai viņi būs piemēroti komandai. Atliek tikai šo potenciālu izmantot!
Sniedz praktikantam drošības sajūtu
Mūsdienās jaunieši maina darba vietas daudz biežāk nekā iepriekšējās paaudzes dažādu iemeslu dēļ – vai nu tāpēc, ka vēlas strādāt projektu ietvaros, nepilna laika darbā, meklējot labāku atalgojumu un karjeras izaugsmi vai uzņēmumu ar labu darba un dzīves balansu, vai arī pēc izglītības iegūšanas saprot, ka izvēlētā profesija tomēr nav viņiem piemērota. Šeit noder praktiskā darba pieredze – tā ir kā logs nākotnē, kas sniedz jauniešiem izpratni par to, kas viņus sagaida darba tirgū.
Jo skaidrāks priekšstats praktikantam ir par izvēlēto profesiju un tās specifiku, jo lielāka ir viņa drošības sajūta un pārliecība par nepieciešamajām prasmēm, kas būs vajadzīgas, lai veiksmīgi iekļautos darba tirgū.
Atceries – ne tikai tavi darbinieki, bet arī praktikanti ir tavi uzņēmuma vēstneši. Jo labāka būs viņu pieredze, jo pozitīvāk un pārliecinošāk viņi par to stāstīs citiem!