2023-04-13 14:47:21

Vai ir vērts savā CV norādīt informāciju par hobijiem?

2019.02.28

Nav vienota viedokļa par to, vai savā CV ir obligāti jānorāda informācija par hobijiem. Daži personāla atlases speciālisti uzskata, ka tā ir lieka informācija, turpretī citi to izmanto, lai gūtu pilnīgāku priekšstatu par kandidātu. Par vienu gan personāla atlases speciālisti ir vienisprātis - hobiji tiek vērtēti tikai kā papildinformācija un pēc tiem netiek izdarīti pārsteidzīgi secinājumi par kandidātu.

 

Ko Tavs hobijs var pastāstīt par Tevi

Hobijs jeb vaļasprieks ir tas, ar ko Tev patīk nodarboties brīvajā laikā, neraugoties uz to, vai šī nodarbe sniedz Tev kādu finansiālu vai praktisku labumu. Galvenais ir tas, lai šī nodarbe sagādātu prieku. Tomēr dažkārt priekam ir sekundāra nozīme - piemēram, ir cilvēki, kas nodrabojas ar sportu bez īpaša entuziasma, taču viņi turpina to darīt tādēļ, ka rūpējas par savu veselību. 

Kādas ir Tavas rakstura iezīmes

Personāla atlases speciālisti mēdz sasaistīt kandidātu hobijus ar tipiskām īpašībām, kas nepieciešamas konkrētajam amatam. Piemēram, grāmatvedim un programmētājam lieliski “der” hobiji, kuros nepieciešams koncentrēties un pievērst uzmanību detaļām: rokdarbi, galda spēles, šaušana ar loku, u.c. 

Tas, protams, nenozīmē, ka programmētājs, kurš spēlē rokgrupā, raksta kodu sliktāk kā viņa kolēģis, kurš dod priekšroku makšķerēšanai. Viss ir pavisam vienkārši - hobijs, kuru var sasaistīt ar kandidāta profesiju, rada personāla speciālista acīs lielāku uzticību. 

Arī neitrāli hobiji, piemēram, fitness, ceļošana, grāmatu lasīšana, fotografēšana u.c., var radīt par Tevi kādu iespaidu. Regulāras fitnesa nodarbības parasti liecina par to, ka kandidātam piemīt gribasspēks un mērķtiecība, turpretī fotografēšana var liecināt par kandidāta radošo pusi. 

Vai Tu esi ieinteresēts savā profesijā

No darba devēja viedokļa ideāls ir tas gadījums, kad Tavs hobijs ir kaut kādā veidā saistīts ar darbu un uzlabo Tavu profesionalitāti. Piemēram, Tu strādā par dizaineri, bet brīvajā laikā mēdz gleznot, vai arī Tavs darbs ir saistīts ar cilvēkiem, un Tu interesējies par psiholoģiju. Šādi saistītie hobiji var likt personāla atlases speciālistam domāt, ka Tu esi patiešām ieinteresēts savā profesijā. 

Turpretī, ja Tavs hobijs nekādā veidā nav saistīts ar darbu, taču ir acīmredzams, ka Tu tam velti daudz laika un pūliņu, personāla speciālists var aizdomāties. Pirmkārt, vai šis hobijs netraucē darbam? Un otrkārt - kas Tev ir svarīgāks, hobijs vai darbs? Šeit kā labs piemērs var kalpot sports, jo ir būtiska atšķirība starp sportošanu prieka pēc un profesionālo sportu, kad jāievēro noteikts režīms, daudz laika jāvelta treniņiem un sacensībām. Ja no Tava CV būs skaidrs, ka sports aizņem lielu daļu Tava laika, iespējams, ka būs situācijas, kad Tavs CV netiks virzīts tālākai izskatīšanai. 

Vai Tu proti "pārslēgties"

Ir jāprot ne tikai strādāt, bet arī atpūsties. Ja vakance ir atbildīgs amats, kas saistīts ar lielu slodzi, lieliski noderēs hobijs, kas palīdzēs tikt galā ar stresu un pārslēgties no darba uz miera režīmu. Turklāt šajā gadījum noderīgs būs pat tāds hobijs, kas nekādi nav saistīts ar darbu. Profesionāli personāla atlases speciālisti lieliski zina, cik svarīgi ir prast atpūsties, jo tas pasargā no izdegšanas darbā.

Vai Tavas vērtības sakrīt ar uzņēmuma vērtībām 

Uzņēmumi, kuros ir attīstīta korporatīvā kultūra, parasti meklē darbiniekus, kuru vērtības sakrīt ar uzņēmuma vērtībām. Piemēram, ir uzņēmumi, kas atbalsta veselīgu dzīvesveidu un regulāri piedalās dažādās sacensībās, piemēram, maratonu skriešanā u.c. Šādos uzņēmumos priecāsies par kandidātiem, kam sports ir sirdij tuvs, jo šāds kandidāts ātrāk iejutīsies jaunajā darba vietā. Protams, vienmēr der atcerēties to, ka diez vai kādu kandidātu izvēlēsies tikai hobija dēļ, jo profesionālās iemaņas tomēr ir vissvarīgākais kritērijs, pēc kā tiek vērtēti potenciālie darbinieki. 

 

Hobiji, kuriem nav vietas Tavā CV

Jautājums joprojām paliek atklāts - vai ir vērts pieminēt hobiju savā CV? Lai izlemtu, kā rīkoties, vispirms uzdod sev šos jautājumus: 

  • - Vai manu hobiju var sasasitīt ar manu profesiju?
  • - Vai mans hobijs var palīdzēt izcelt kādu manu rakstura īpašību vai prasmi, kas nepieciešama darbā?
  • - Vai mans hobijs atbilst tā uzņēmuma vērtībām, uz kura vakanci es piesakos?

 

Ja atbilde vismaz uz vienu no šiem jautājumiem ir “Jā”, tad hobiju vari pieminēt savā CV. Turpretī, ja uz visiem jautājumiem atbildēji ar “Nē”, šoreiz izvairies no hobija norādīšanas. Jebkurā gadījumā - ja personāla atlases speciālistam būs nepieciešams gūt par tevi papildu priekšstatu, jautājumu par hobiju Tev var uzdot arī darba intervijas laikā. 

 

Ko darīt, ja man nav nekāda hobija?

Neuztraucies, jo Tu noteikti tāds neesi vienīgais. Diezgan daudziem cilvēkiem patīk veltīt savu brīvo laiku mājas solim, pavadīt laiku ar ģimeni un draugiem vai vienkārši skatīties televizoru. Tas nav nekas neparasts, jo pēc saspringtas darba dienas gribas vienkārši atslābināties, turpretī ir arī cilvēki, kuriem mājās ir tik daudz pienākumu, ka hobijiem neatliek laika. 

Der paturēt prātā, ka noteikti nav vērts izpušķot savu CV un ierakstīt tajā neeksistējošus hobijus. Atceries, ka darba intervijā Tev var uzdot jautājumus par hobiju (vadoties pēc Tava CV) un Tu riskē nokļūt muļķīgā situācijā un sabojāt priekšstatu par sevi, ja par savu brīvā laika aizraušanos nevarēsi neko pastāstīt.
 

CV paraugs latviešu valodā ir pieejams šeit